نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: امحاء حجم زیاد سیب‌زمینی نشان از نابسامانی و منافع انتخاباتی دولت دارد و دولت باید در این زمینه عذرخواهی کند.

خبرگزاری فارس: امحاء حجم زیاد سیب‌زمینی نشان از نابسامانی و منافع انتخاباتی دولت دارد /دولت باید عذرخواهی کند

عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، به دنبال امحاء و دفن 1700 تن سیب‌زمینی اظهار داشت: موضوع مربوط به خریدهای تضمینی و اینکه دولت باید تدبیر لازم برای فروش، عرضه، کنترل بازار و در صورت نیاز صادرات و خارج کردن آنچه که خریداری کرده از کشور از جمله مفادی است که مربوط به برنامه‌ریزی می‌شود که اگر در بخشی از آن اشکالی به وجود آید نشانگر سوءتدبیر، عدم برنامه‌ریزی و یا دقیق اجرا نشدن برنامه‌ها است.

وی با ابراز تاسف از دفن کردن 1700 تن سیب‌زمینی، افزود: آنچه که تحت عنوان امحاء سیب‌زمینی مطرح شد و هم ابعاد اقتصادی و هم ابعاد سیاسی و مدیریتی و حتی رویکردهای انتخاباتی و نظیر آن به خود گرفت نشان می‌دهد که بخشی از نابسامانی‌ها در چرخه مدیریتی و برنامه‌ریزی کشور وجود دارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی علت برخی‌ نابسامانی‌های کشور را عدم بکارگیری برنامه‌ریزی صحیح دانست و تصریح کرد: این نابسامانی و بیماری‌ها از آنجا ناشی می‌شود که در موضوع آمایش در کشور ما آنگونه که باید و شاید نتوانسته‌ایم درست برنامه‌ریزی کنیم.

مقتدایی در ادامه علت بروز برخی مشکلات اقتصادی و نابسامانی کشور را سوء مدیریت دولت خواند و متذکر شد: قطعاً بخش قابل توجهی از این نابسامانی‌ها به عملکردهای دولت برمی‌گردد چرا که متولی امر برنامه‌ریزی دولت است. البته ریل‌گذاری‌های اصلی توسط مجلس انجام می‌شود و مجلس شورای اسلامی برای خریدهای تضمینی خط اعتباری لازم را پیش‌بینی کرده و در بودجه و حتی برنامه‌های توسعه این را دیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد که آنچه در واقع عمل اتفاق می‌افتد نقش و جایگاه دولت است؛ نباید از یک سو بهره‌برداری‌های سیاسی صورت پذیرد و از سوی دیگر نباید از این موضوع بسیار مهم، به سادگی از کنار آن بگذریم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین اضافه کرد: اگر واقعیت داشته باشد که این حجم زیاد از سیب‌زمینی امحاء شده است باید ابعاد مختلفی اسراف، ابعاد مربوط به نابسامانی و نوع نگاه به آنچه که خداوند در اختیار بشر قرار داده و امثال آن که هم ابعاد اجرایی و هم ابعاد فلسفی و فقهی پیدا می‌کند را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

وی ادامه داد: نباید موضوعات اصلی و فرعی جابه‌جا شوند و کارهای خطایی که توسط دولت انجام شده باید از سوی دولت عذرخواهی لازم هم در عمل و هم در بیان صورت پذیرد.

انتهای پیام/